Kočijev gekon
Latinski naziv: Mediodactylus kotschyi
(Steindachner, 1870)
Dužina tela zajedno sa repom je do 10 cm. Oblik tela karakterističan je za gekone ali nežnije građe, rep i ekstremiteti su tanki. Na leđima i repu prisutne su karakteristične tuberkule, prsti su bez adhezivnih jastučića, imaju karakterističan „izlomljen“ oblik. Osnovna boja tela najčešće je siva ili sivo-smeđa (ređe tamno-smeđa, crvenkasto-crna, žuta ili narandžasta), sa dorzalnim šarama u obliku latiničnog slova V. Neke životinje mogu biti uniformno obojene. Ventralna strana tela je beličasta, žuta ili narandžasta.
Kočijev gekon je pretežno sumračna i noćna životinja ali u hladnijem periodu godine postoji regularna dnevna aktivnost. Ženke godišnje mogu imati do dva legla, sa dva jajeta čvrste, krečnjačke ljuske. Hrani se sitnim insektima i paucima.
Naseljava suva, kamenita i stenovita staništa obrasla niskom vegetacijom (frigana), ređe se može videti i na stablima drveća. Takođe naseljava i kamene zidove i fasade starih građevina. Na severu areala mahom je vezan za ljudske nastambe. U Srbiji je nalažen isključivo u okviru naseljenih mesta, najčešće u starim gradskim jezgrima.
Kočijev gekon naseljava jug i istok Balkanskog poluostrva, jug Krima, Malu Aziju i Bliski istok, dok introdukovane populacije postoje na jugu Italije i u Mađarskoj. U Srbiji postoji samo jedna prirodna populacija u Prizrenu, dok je prisustvo introdukovanih populacija zabeleženo za Novi Sad, Beograd, Smederevo i, najverovatnije, Niš.
Strogo zaštićena u Srbiji. IUCN Red List: LC
Tekst: Aleksanar Urošević